Andra AP-fondens interna miljöarbete
Det är inte bara Andra AP-fondens portföljbolag som omfattas av fondens miljöarbete. Även den egna verksamheten måste genomsyras av samma synsätt. Redan i fondens uppdrag framgår det att man ska ta ”hänsyn till etik och miljö, dock utan att göra avkall på avkastningen”.
Andra AP-fonden arbetar på en rad olika sätt för att uppmärksamma och minimera miljöpåverkan i den egna verksamheten. Det har därför varit naturligt att införa ett eget miljöledningssystem baserat på Göteborgs Stads miljödiplomering. En första diplomering skedde i januari 2009, omdiplomering i februari 2010. Systemet har samma grundbegrepp som de stora systemen ISO 14001 och EMAS, men är bättre anpassat till mindre organisationer.
Den egna miljöinventeringen visar att den största miljöpåverkan från Andra AP-fondens egen verksamhet kommer från elenergianvändning (belysning, kontorsapparater och vitvaror), tillverkning och avfall kopplade till datorer och skärmar, koldioxidutsläpp i samband med resor samt resursförbrukning i form av papper för utskrifter och kopiering.
Interna mål har satts upp i samband med en introduktion av en uppdaterad miljöpolicy. En särskild miljögrupp driver fondens interna miljöarbete och miljöutbildning har genomförts med all personal.
